Spotify’da Kartlı Ödeme Sorunlarının 7 Çözümü

Spotify’da Kartlı Ödeme Sorunlarının 7 Çözümü
5 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 15 kez okundu.

Spotif müzik programı son yıllarda tercih edilen bir müzik programıdır. Pek çok ülkede 2008 yılından bu yana hizmet veren bu uygulama sanal yoldan abonelik ücretini ödeme imkânı sunmaktadır. Ancak son zamanlarda premium abonelikler için ödeme sorunları ortaya çıkmaktadır. Kullanıcıların bu ödeme sorunları nedeniyle dondurulmuş aboneliklerini yenilemesi veya sıfırdan abone olması mümkün olmamaktadır.

Spotify normal şartlarda bir abonenin iptal ettirmediği sürece her ay otomatik olarak ücreti kesilmektedir. Ancak aboneliğin dondurulması mümkündür. Bir süre sonra bu aboneliğin yeniden açılması için kredi kartı bilgilerinin tekrar girilmesi gerekir. Fakat bu noktada kullanıcılar bazı sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu bakımdan sorunun nedenini anlamak adına bazı noktalara değinmek gerekir.

Kredi Kartı Yurtdışı Aboneliklere Kapalı Olabilir

Bilindiği üzere spotify ABD menşei olan bir uygulamadır. Standart ve premium olmak üzere iki tip abone şekli bulunmaktadır. Standart aboneler yalnızca altı ay ücretsiz şekilde uygulamadan yararlanır ve reklamlarla karşılaşır. Preimium aboneler ise reklam konusunu ortadan kaldırmak adına her ay belli bir ücret ödemektedir. Bu sayede abonelikleri süresiz hale gelir. Ancak bu uygulama yurt dışı menşilidir. Bu bakımdan ödemenin yurtdışı firmaya yapılması gerekecektir. Bu nedenle kredi kartınızın yurtdışı ödemelere açık olması gerekir. Buna izin vermek genelde mobil uygulamalar üzerinden rahatlıkla gerçekleşebilir. Ancak mobil bankacılıktan seçeneklere erişemiyorsanız müşteri temsilcisine bağlanarak  sorunu çözebilirsiniz.

Üyeliğiniz Bloke Olmuş Olabilir

Bu uygulama her ay ücreti otomatik olarak kesmektedir. Siz üyeliği dondurmak için ödemeyi kesme talimatı vermişseniz bu durumda uygulama her ay aldığı ödemeyi edinemediği için hesabı bloke etmiştir. Bu durumda yapacağınız şey oldukça basit. Hesap üzerinde yer alan alıcı kısmına kendi e posta adresinizi yazarak hediye kuponun e postanıza iletilmesini sağlayabilirsiniz. Aynı e maili yollayıcı kısmına da yazmak gerekecektir.

Kart İnternet İşlemlerine Kaplıdır

Bilindiği üzere artık internet alışverişi için kartınızın buna onaylanmış olması gerekir. Yeni düzenleme ile kredi kartına ödeme onayı vermeyenlerin internet alışverişi kapanmış oldu. Bu sürecin ortasında üyeliği dondurmayı tercih etmişseniz böyle bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz olacaktır. Diğer taraftan bu talimatı kendiniz de vermiş olabilirsiniz. Bilmelisiniz ki spotify da bir online ödeme alışveriş yöntemidir. Bu nedenle kartınızın online alışverişe açık olması gerekir. Bunu yapmak için yine mobil uygulama veya internet bankacılığı üzerinden kredi kartı ayarlarına başvurmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz bankanızı arayarak da sorunu düzeltebilirsiniz.

Bilgiler Hatalı Olabilir

Spotify uygulaması nereden ödeme yaptığınızı bilir. Bu bakımdan abonelik sırasında hangi ülkedeyseniz o ülkeyi tercih etmelisiniz. Özellikle yurtdışında yaşayanların ülke seçimini Türkiye yapması bu sorunu ortaya çıkaracaktır. Bu problemi ortadan kaldırmak için başta ülke bilgisi olmak üzere tüm bilgileri doğru olacak şekilde kontrol edip yeniden girmelisiniz.

Kart Limiti Yetersizdir

Hem internet alışverişinde hem de gündelik hayatta yapılan alışverişlerde fark etmeden limiti doldurmuş olabilirsiniz. Bu durum bir önceki aydan kalan borçlarla ilgili de olabilir. Bu bakımdan kredi kartı limitini artırmayı veya borç ödemesi yapmayı deneyebilirsiniz. Kart limitini açtırmak için müşteri temsilcinizi arayabilir veya bankaya bizzat giderek durumu görüşebilirsiniz.

Kartın Son Kullanma Tarihi Geçmiş Olabilir

Kartın son kullanma tarihi geçmişse zaten herhangi bir alışverişi yapma fırsatınız olmayacaktır. Alışveriş yaparken zaten girdiğiniz tarihi kabul etmeyecek ve durumu fark edeceksiniz. Bu bakımdan bankanızdan yeni bir kart talep edebilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta kartı kullanıma tamamen kapatılmamış olmasıdır. Mobil banka üzerinden para transferi yapmak mümkün. Bu bakımdan diğer kartlara para göndererek ödemeyi bu kart üzerinden yapmayı deneyin ve kart bilgilerinizi kontrol edin.

Kart Bilgilerini Yanlış Girmiş Olabilirsiniz

Alışveriş sırasında istenen belli başlı bilgiler vardır. Bunlar üzerinden genelde en çok yapılan hata CVC/CVV güvenlik numarası ve SMS şifresidir. CVV/CVC numarası kartın arkasında yazar ve 3 hanelidir. KYK tarafından verilen burs kartında iki tane CVV/CVC numarası yer almaktadır. Bu numaralardan biri banka diğeri ise kredi kartı için hazırlanmıştır. Siz ödemeyi hangi kart üzerinden yapıyorsanız onun güvenlik numarasını doğru şekilde girmeniz gerekecektir.

Diğer taraftan ödeme için kart bilgilerini girmeniz halinde size bir adet tek kullanımlık SMS şifresi gönderilmektedir. Bu şifreyi belirtilen süre içerisinde tek seferde doğru girmeniz gerekecektir. Doğru girmemeniz halinde yeni bir şifre istemeniz ve bilgileri tekrar girmeniz gerekecek. Bunun yanı sıra kredi kartı bilgilerini girerken eksiksiz şekilde doğru belirtmeniz gerekecek. Aksi halde ödemeniz gerçekleşmeyecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git