HAYVANCILIK VE TARIM

Tarım Kredi Kooperatifi Gübre Fiyatları 2018



Tarım Kredi Kooperatifi gübre fiyatları 2018 yılı için şekillenmeye başlasa da, döviz kurunda meydana gelen artış ya da azalışlar ile birlikte, sürekli olarak güncellenmektedir.

Tarım Kredi Kooperatifi gübre fiyatları 2018’ye baktığımız zaman, en güncel fiyatları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • 45 DAP KOMPEZE – BAGFAS: 50 kg’lık çuvallar ile satılan gübrenin, üretici için belirlenmiş olan fiyatı 83 TL’dir.
 • 20.0 KOMPEZE GÜBRE – BAGFAS: 50 kg halinde satılan gübrenin fiyatı, 57,50 TL’dir.
 • 15.15 KOMPEZE GÜBRE – BAGFAS: Üretici için 50’şer kiloluk paketler ile sunulan gübrenin fiyatı 60 TL olarak kayıtlara geçmiştir.
 • AMONYUM SÜLFAT – BAGFAS: Aynı şekilde 50 kg halinde satılan güvre, şuan için 38 TL’den sunulmaktadır.
 • AMONYUM NİTRAT 33 AN – BAGFAS: 2017 yılı itibari ile satışı yasaklanmıştır.
 • KALSİYUM AMONYUM NİTRAT 26 AN – BAGFAS: Tarım Kooperatifi gübre fiyatları 2018’de en son güncelleme ile birlikte 50 kg’lık gübre için belirlenen fiyat 52,50 TL’dir.
 • ÜRE %46 AZOT – GÜBRETAŞ: Üreticilerin en çok kullandığı gübrelerden birisi olan ÜRE %46 AZOT, Gübretaş aracılığı ile sunulmakta ve fiyat olarak da 67,50 TL belirlenmiştir.
 • TSP TRİPLE SÜPER FOSFAT: Güncel fiyatlara göre 50 kg’lık hali için 75 TL fiyat belirlenmiştir.

Tarım Kredi Kooperatifi Gübre Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Ülkemizde çifçilere sunlulan gübrelerin büyük bir çoğunluğu, farklı ülkelerden ithal edilmektedir. Bundan dolayı, ülkelerden yapılan ithalatlarda geçerli olan döviz kurlarına bağlı olarak, gübre fiyatlarının belirlendiğini söyleyebiliriz. Fakat, ülkemizde her il ya da ilçe merkezindeki fiyatlara baktığımız zaman, gübre fiyatlarının aynı olmadığını kolay bir şekilde görebilmekteyiz. Burada, gübrenin satışa sunulana kadar ki geçen zamanda araya giren komisyoncular ya da nakliye işlemleri için harcanan giderlerin de büyük bir payı bulunmaktadır.

Tarım Kredi Kooperatifi gübre fiyatları 2018 yılı için, üreticiyi zorlamayacak şekilde ayarlandığını ise kolay bir şekilde farkedebilmekteyiz. Tarım Kredi Kooperatiflerine üye olan kişiler, kooperatiflere başvurduklarında onlar için hazırlanan fiyat listesi ve ödemeleri gereken toplam tutara bağlı olarak, kredi de kullanabilmektedirler.

                                                        Gübre Fiyatları

Tarım Kredi Kooperatifi Gübre Kredisi

Tarım Kredi Kooperatiflerinin yalnızca mesleki eğitimler ya da gübre konusunda değil, üreticilerin finansman açıklarını kapatma konusunda da birçok hizmeti olduğunu daha önce sizler için anlatmıştık. Bu doğrultuda bakıldığı zaman, Tarım Kredi Kooperatiflerinden alınacak olan gübre kredilerinin, bankalara oranla son derece uygun olduğunu da görebiliriz. Kimyevi gübreler için verilen kredilerde, bir dekardan elde edilebilecek ürün veriminin arttırılması için, en fazla 12 yıl vadeli olacak şekilde kredi verildiğini görebiliriz. Üreticinin büyük bir çoğunluğu, bu krediler ile gübre ihtiyaçlarını karşılamakta ve hasat döneminde ellerine geçen toplu paralar ile de vade süresinden önce kredilerini kapatmaktadırlar.

Tıpkı bankalarda olduğu gibi, Tarım Kredi Kooperatifi bünyesinden alınacak kredilerde de seçici davranılmaktadır. Örnek ile açıklayacak olursak; üreticiler daha önce aldıkları gübre kredilerini ödemekte zorlanmış, hiç ödememiş ya da gecikmeli olarak ödemişlerse, onlar için çoğu zaman gübre kredisi desteği sağlanamamaktadır. Gübre kredisine başvurmak için ise temel şart Tarım Kredi Kooperatifi’ne üye olunmasıdır. Bunun beraberinde kişiler çiftçi belgeleri ve kimlikleri ile birlikte başvuru yapmalıdırlar.

Tarım Kredi Kooperatifi Gübre Kredisi Ödeme Şekli

Tarım Kredi Kooperatifi gübre fiyatları 2018 için alacağınız kredilerde, kooperatif tarafından sizler için bir ödeme planı çıkarılacaktır. Alınan kararlar gereği kişilerin aldıkları krediyi geri ödemeleri için verilen vade süresi maksimum 12 aydır. Ayrıca, kişiler krediyi aldıklarında da hemen ödemeye başlamamaktadırlar. Vade süresine boyunca istenirse her ay ödeme yapılmakta istenirse de, hasat döneminde elde edilen toplu gelir ile alınan kredi ödenebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu, vade sürelerini geçirmemektir.



5 Yorumlar

 1. 20 20 gübrenin 1.085 tl. diyorsun bu fiyat nerde adresi veya telefonunu yazarsan sevinirim çünki buradaki tüccarlar 1260 tl diyor en son 1250 tl veririm diyo

 2. tarım kredii koop.gübre satarken faturasını kesip müşteriye veriyor Çiftci üye borcun ödeyeceği zaman faturada yazan rakam dışında +prim+komisyon+faiz+sigorta primi gibi bir sürü ilave sokuşturuyor.Dolayısısıyla pyasada tefeciden fazla oluyor Köylünün çiftcinin Tarım Kredi KOOp kesinlikle dostu değil hissedarı ortağı olduğu yalan Bari adını değiştirse de çiftcide bu kuruluş kendine hizmet etmediğini bilse iyi olur saygılarımla

 3. Şu an tüccarda gübre 20-20 peşin1.085 tl/ton, üre 1.195 tl/ton’dur. Acaba halkın kooperatifi kaç tl’ye çiftçiye verecektir. Eğer piyasa fiyatlarının altında verir ise o zaman halkın kooperatifidir. Üstünde verir ise zaten şuanki gibi tüccardır’ diye düşünüyorum. saygılar sunarım.

 4. Tarım kredi kooperatifin den vadeli gübre aldık, resmen beni çarptı, bunlar dolandırıcı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Close