Troy Kartlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Troy Kartlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler
30 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 23 kez okundu.

Bu kartı Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ortaya çıkarıp geliştirmiş ve kullanılır hale getirmiştir. Kartlı ödeme olarak nitelendirilen bu düzenlemenin yerli olması en önemli özelliğidir. Bu kart bir logo taşımaktadır. Kullanıcılar bu logoyu görerek kartın Troy kart olduğunu ayırt edebilmektedir. Diğer taraftan bankalar bu kartı elde etmek isteyenlere başvuru yolunu açmıştır. Türkiye’nin 20’den fazla bankası Troy kart edinmek isteyenlere gereken işlemleri yaparak kart sahibi olmalarını sağlamaktadır.

Troy Kart Nedir?

Kartların alt köşesinde yer alan Master Card simgesini görmüşsünüzdür. Bu simge bir finans şirketini temsil eder. Bir banka kartı farklı bir bankadan alışveriş yapmak için bir ara yüze ihtiyaç duymaktadır. Bu ara yüz sayesinde farklı banka kuruluşları arasında para transferleri gerçekleşmiş olur. Bu işlem elektronik ortamlarda yapılan alışverişler için geçerli olabilmektedir. Master Card işte bu ara yüz görevini yerine getirmek üzere geliştirilmiş bir projenin ürünüdür. Piyasada bunun gibi Visa veya Amex firmalarının da yer aldığını biliyoruz. Troy Kart ise bu görevi görmek üzere tasarlanmış yerli bir projedir. Bu sayede hem bankalar arasında hem de işletmeler arasında para akışı gerçekleştirilir.

Başvuru Nasıl Yapılır ?

Finans kuruluşları bu hizmeti sunmak adına hazır durumdalar. Bu hizmeti sağlayan bankalara giderek yeni hesap açmak vasıtasıyla Troy kart edinebilirsiniz. Diğer taraftan mevcut kartınızı da Troy kart ile değiştirebilirsiniz. Bu sayede yerli yatırımlara destek olacaksınız. Dikkat edilmesi gereken nokta bu kartın yalnızca yurt içinde kullanılabiliyor olmasıdır.

Nerelerde Kullanılmaktadır?

Bu kart yurt içinde olmak şartıyla diğer kartların kullanıldığı her alanda kullanılabilmektedir. POS cihazı üzerinden alışveriş yapılabilir. Ortak ATM’ler yardımıyla para çekilebilir. İnternet alışverişi yapılabilir.

İnternet alışverişinin güvenli olması adına GO ismi verilen hizmet Troy Kart tarafından sağlanmaktadır. GO – Güvenli Öde hizmeti ile diğer kartlarda olduğu gibi SMS ile şifreleme yöntemi kullanılmaktadır. Alışveriş yaptığınız andan itibaren tek kullanımlık SMS ile alışverişin doğruluğunu sağlamış olacaksınız. Bu kuruluş alışverişin güvenli olmasını sağlamak adına gerekli önlemleri almıştır. Bu sayede hem internet alışverişinde hem de gündelik işlemlerde güvenli bir hizmet sunulmuş olmaktadır.

Troy Kart Çeşitleri Nelerdir ?

Diğer bankalarda olduğu gibi Troy kart da hem banka hem kredi hem de ön ödemeli kart hizmetlerini hazırlamış ve kullanıma açmıştır. Başvuru yapacak olan kişinin kullanmak istediği alana yönelik tercihini yapması mümkündür.

Troy Banka Kartı: Bu kart vadesiz hesap açmak isteyenlerin kullanabileceği bir hizmettir. Yeni hesap açan veya mevcut hesabını Troy Kart ile değiştiren kullanıcı sanki Master Kartı veya diğer firmaların hizmetlerini kullanıyor gibi işlemlerini yapmaya devam edecektir. Kartına para yatırmak suretiyle işlemlerini gerçekleştirmeye devam edebilir. Dilerse maaş kartını Troy kart ile değiştirecek olan kullanıcı bu sayede yerli kullanımı tercih etmiş olacak ve Türk firmalara desteğini sağlamış olacaktır.

Troy Kredi Kartı: Banka ile sizin aranızda bir anlaşma niteliği taşıyan bu kartlar belirtilen şekilde kullanılabilmektedir. Banka sizin için bir limit belirleyecektir. Bu limiti bankanız ile konuşarak artırabilir veya azaltabilirsiniz. Bu kart sayesinde avans çekebilir, fatura ödeyebilir veya diğer tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Faiz oranlarında ise Tory Kart olmasının artı veya eksi hiçbir etkisi yoktur.

Ön Ödemeli Troy Kart: Bu kart önceden bir miktar ücretin yüklenmesi yoluyla kullanılabilmektedir. Para yükleme işi bizzat veya başkası tarafından yapılabilir. Hesap numarası yoluyla transfer sağlanarak da bu para elde edilebilmektedir. Bu sayede yapılmak istenen işlem kart içerisindeki miktar ile yapılabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git