GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,79
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Türkiye denizaltı modernizasyonu ihracatı yapacak

Türkiye denizaltı modernizasyonu ihracatı yapacak

Türkiye teknoloji alanında her sene büyümeye devam ediyor. Bundan birkaç sene önce pek çok alanda Türkiye boy dahi gösteremezken şu anda büyük ülkeler dahi Türkiye’nin gerisinde kalmaya başladı. Buna göre Türkiye dün Pakistan için ürettiği dev askeri gemisini suya indirmiş ve Pakistan hükümetinden büyük övgüler almıştı. Türkiye ile Pakistan’ın arasının oldukça iyi olmasından dolayı ihracat daha kolay yapılmakta ve Türk şirketlerine müjdeli haberler verilmektedir. Pakistanlı mühendisler dün denize indirilen gemi’de bazı incelemeler yaptığı ve geminin oldukça iyi olduğu kanısına vardıkları tahmin edilmektedir.

Pakistan Deniz Kuvvetleri askeri gemi ithalatını Türkiye’den yaptığı gibi denizaltı ithalatını da Türkiye’den yapacak. İthalatın yapımı için dev şirketlerin katıldığı bir ihale düzenlendi. İhaleyi kazanan ise Türk şirket oldu.

Tarihte bir ilk

Türkiye teknolojik alanda gelişmesi ile kendisi için denizaltı modernizasyonu üretimi yapmıştı. Ancak ihracat alanında ilk defa böyle bir başarı yakalanmış durumda.

Türk şirket sadece Pakistan Deniz Kuvvetlerinin yaptığı ihaleye katılmadı. Aynı zamanda Romanya’da yapılan ihaleyede katıldı. Bu ihaleyi de kazanan Türk şirketin toplam 500 milyon dolarlık ihracat yapacağı ortaya çıktı.

Pakistan’ın envanterinde bulunan denizaltı modernizasyonlarının Fransa yapımı olduğu ve Romanya’nın envanterinde bulunan denizaltı modernizasyonlarının ise İngiliz yapımı olduğu öğrenildi. İhaleye Türk şirket katıldığı gibi aynı zamanda İngiliz, Fransız, ABD, Çin ve İtalyan firmalarında katıldığı doğrulandı. Türkiye ihaleyi kazanarak tarihinde bir ilki yaşayacak.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ