GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Türkiye’nin kredi notu düşecek mi?

Türkiye’nin kredi notu düşecek mi?

Kredi notu kelimesi genel olarak bankacılık sektöründe kullanılmakta ve kredi çekecek olan müşteriler için hesaplanmaktadır. Fakat aynı not dünya üzerine uluslararası anlaşmalar ile kabul edilmiş ülkeler içinde bulunmaktadır. Buna göre bankacılık sektöründe kredi notu müşterinin daha önce aldığı krediler ve kredi kartlarından çektiği tutarları ödeme süreleri incelenerek oluşturan bir puan türüdür. Çıkan sonuca göre müşteriye banka kredi vermektedir. Aynı durum ülkeler içinde geçerliliğini korumaktadır. Belli başlı ülkelerin kredi notları hep yüksek çıkmakta olup Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin kredi notları ise sürekli artıp azalmaktadır.

Türkiye’nin ekonomik anlamda güçlü olduğunu pek çok ülkenin bildiği belirtilmekte fakat kredi notu istendiği değerde verilmemektedir. Peki bunun sebebi nedir? yapılan açıklamalara göre Türkiye’de yaşanan terör saldırıları, bombalı eylemler gibi olaylar kredi notunun düşmesinde etkili olduğu gibi Rusya ile Türkiye’nin arasının kötüleşmesinden dolayı da Türkiye’nin kredi puanının düştüğü belirtildi.

Mehmet Şimşek açıklama yaptı

Kredi notunun düşüp düşmeyeceği konusunda önemli bir açıklama Başbakan Yardımcıı Mehmet Şimşek’den geldi. Şimşek yaptığı açıklamasında Türkiye’nin ekonomik anlamda oldukça güçlü olduğunu fakat kredi notlarının bekledikleri seviyelerde olmadığını bazı cümeleleri ile belirtmiş oldu. Yaşanan olumsuz durumlar ile Türkiye’nin kredi notunun yine düşmemesi gerektiği ancak bu haksızlıkların bazen yapıldığını söyleyen Şimşek Türkiye’yi ellerinden geldikçe yükselteceklerini ve bununla kredi notlarının da artacağını belirterek güneş balçıkla sıvanmaz ifadelerini kullandı.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ