Vadeli ve Vadesiz Döviz Hesabı için Avantajlı Öneriler

Vadeli ve Vadesiz Döviz Hesabı için Avantajlı Öneriler
30 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 23 kez okundu.

Döviz hesabı bankalar aracılığı ile yürütüldüğünde bir mevduat hesabı olarak düşünülmektedir. Bu mevduat hesabı içerisinde faiz sistemi muhakkak ki bulunmakta ve avantaj sağlamaktadır. Finans müşterileri ise bu hesapları değerlendirerek parasının değerini korumak, yatırım yapmak ve kâr elde etmek gibi amaçlarla hesaplarını döviz üzerinden yürütmektedir.

Döviz, bilindiği üzere başka ülkelerin paralarının yurt içindeki değerini ifade etmektedir. Döviz aynı zamanda bir yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Çünkü dövizin TL cinsinden değerinde sürekli bir değişim söz konusudur. Diğer yandan döviz denince akla ilk olarak dolar ve avro gelmektedir.

Bankalar bu yatırımları kendi bünyeleri üzerinden yapılması halinde farklı avantajlar sunmaktadır. Bu avantajlar mevduat hesabında işlem yapma olanağı sunacağından özellikle tercih sebebi sayılmaktadır. Bu sayede hem bankalar ellerindeki nakit miktarını artıracak hem de hesap kullanıcıları ekstra faiz getirisi elde ederek kâra geçeceklerdir.

Her banka müşterisini korumak ve yeni müşteriler edinmek isteyecektir. Bu bakımdan bankalar farklı farklı avantajları ve dezavantajları müşterilere teklif ederek bu imkânı değerlendirme fırsatı sunmaktadır. Bu yönüyle fırsatları değerlendirip hangi bankayı tercih edeceği konusunda okuyucu karar vermelidir.

Bu hesaplar vadeli veya vadesiz olarak işlem görmenizi sağlar. Bu sayede faiz ile ekstra kâr getirip getirmemek kullanıcı inisiyatifine kalmıştır. Diğer yandan bu hesaplar üzerinden gereken diğer tüm bankacılık hizmetlerine ulaşmak mümkündür.

Enpara

Masrafsız bankacılıkta öncü olabilecek bu finans aracı QNB Finans Bank tarafından tasarlanmıştır. Teknolojik gelişmeler sayesinde her türlü avantajı en iyi şekilde bünyesine almayı başaran bu sistemde vadeli veya vadesiz hesap açmak oldukça kolaydır. Sanal bir kuruluş olmasına karşın ATM üzerinden işlem yapma olanağı da sunmaktadır. Ayrıca hesap işletim ücreti kesinlikle almamaktadır. Bunun yanı sıra hesap açmak için bir alt limit belirtmemiştir. Bu yönüyle dileyen kişi 50 dolarla dahi yatırım yapabilecektir.

Enpara.com sitesi hem mobil hem de internet bankacılığı hizmeti sunmaktadır. Bu kuruluştan faydalanmak için QNB Finans Bank müşterisi olmaya gerek yoktur. Bununla birlikte ATM’den işlem yapmak için destekleyen bankamatiklere başvurmak gerekecektir.

Enpara.com’da faiz getirisinden faydalanmak için vadeli bir hesap açmak gerekmektedir. Bu sayede hem avrodan hem de dolardan faiz getirisi elde etmek mümkündür. Bu hesapta faiz oranları ise yatırılan miktara göre değişmektedir. Uzun süre yatırılan yüksek miktarlarda %18,5 oranında faizle karşılaşmak mümkündür.

Garanti Bankası

Bu bankanın nispeten bazı dezavantajları vardır. En başta hesap açma ücreti aldığını belirtmekte fayda var. Diğer taraftan hesapta işlem yapmak ve faiz işletebilmek için belli miktarda alt limit değerine sahip bir ücreti yatırmak gerekecektir.

Garanti bankası diğer bankalara nazaran daha fazla para birimini desteklemektedir. Bu yönüyle bir tercih sebebi olarak görülmektedir. Yalnızca vadeli hesaplarda faiz veren bu banka Kuveyt dinarı ve Romen Leyli’nde bu faizi desteklememektedir. ABD doları, Euro, İngiliz Sterlini, Avustralya doları, İsviçre Frangı, Japon Yeni, Kanada doları,  Danimarka Kronu, Rus Rublesi, Kuveyt dinarı, Malta lirası,  Suudi Arabistan Riyali, Norveç Kronu, İsveç Kronu ve Romen Leyi desteklenen para birimleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Cepteteb

Her ne kadar yalnızca Euro ve Doları destekleyen bir finans modeli olsa da pek çok avantajı bünyesine alan Cepteteb yeni nesil bir sistem olarak karşımıza çıkar. Yine masrafsız banka modeli olan Cepteteb bu sayede her türlü işlemi yapmak adına masrafsız bir yöntem olarak başvurulabilir. Bu sistemin avantajı hesap işletim ücreti almamasıdır. Hatta herhangi bir işlem için ücret almıyor olması da bir diğer avantaj olarak karşımıza çıkar. Ancak yalnızca TL para birimi için para transferlerinde kesinti ve masraf alımı yapmamaktadır. Diğer yandan döviz işlemleri için herhangi bir alt limit belirtilmemiştir.

Cepteteb genelde iyi faiz oranları sunmayı hedefler. Bu sayede müşteri potansiyeli her zaman iyi durumdadır. Ayrıca döviz işlemleri için ortak ATM’lerin kullanılması veya TEB bankamatiklerinden faydalanılması mümkündür. Diğer yandan TEB şubelerinden de para yatırma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Bu modelde temel hedef işlemlerin online ve hızlı şekilde yürütülmesini sağlayarak müşteri memnuniyetini en iyi seviyeye çıkarmaktır.

Cebpteb işlemleri yalnızca hafta içi 8.00 ile 18.00 arasında gerçekleştirmeye fırsat vermektedir. Ancak döviz alım veya satımları için bir saat sınırlaması yer almaz.  İşlemleri mobil şube üzerinden yürüterek istenilen anda döviz işlemi yapılabilmektedir. Cebteb müşterisi olmak için TEB üyesi olmak gerekmez. Mobil cihaza indirip doldurmak suretiyle kayıt işlemini gerçekleştirmek oldukça kolaydır.

Ziraat Bankası

Ziraat bankası yine mobil üzerinden imkân sağlayan bir kuruluştur. Ancak masrafsız bankacılık kurmak niyetiyle bu yatırıma yön vermeyi amaçlamamıştır. İlk etapta hesap işletim ücreti aldıklarını belirtmekte fayda var. Diğer taraftan hesap açmak için belli bir alt limitte para ile işlem yapmak her zaman gerekmez. Bazı durumlarda ise alt limit istediğini belirmek gerekir. Üstelik vade süresi de oldukça uzun tutulmuştur. Desteklediği para birimleri oldukça fazladır. EURO ve USD için vade süresi 1098 gün olarak belirtilmiştir. Diğer taraftan bunlar haricindeki para birimleri için 400 gün vade verdiğini söylemek mümkündür. Ziraat bankasının internet sitesinden vadeye ve yatırılan tutara göre faiz oranı hesaplamak mümkündür. Ancak yalnızca vadeli hesapta faiz getirdiğini belirtmek gerekir. Yine faiz ile gelir getirisi istemeyen müşteriler için vadesiz hesaplara yönelmek de mümkündür. Vadeli hesaptaki faiz oranından yararlanmak için ise en az 30 günlük bir yatırım yapmak gerekecektir.

Türkiye İş Bankası

Yine kullandığı para birimleri yönüyle oldukça geniş bir yelpazeye sahip bankalardan biridir. Bu yönüyle yatırımcılar tarafından tercih sebebi sayılmaktadır. Ancak hesap işletim ücreti ve yatırım için belli bir alt limite ihtiyaç duyulması dezavantajları arasında gösterilebilir.

ATM’lerden işlem yapma olanağı sağlayan bu banka aynı zamanda teknolojiye ayak uydurmayı başarmış ve bunu iyi kullanmaya çalışmıştır. Yine diğer bankalar gibi yalnızca vadelide faiz getirisi sunan bu banka vadesiz hesap için 10 döviz kadar düşük bir miktarla hesap açmaya olanak sağlar. Vadeli hesaplar için ise bu miktar 1000 döviz cinsi olarak belirlenmiştir. Yani 1000 TL ile hesap açmak mümkündür. Vade süresinin 1 aydan başlayıp 3 yıla kadar uzaması oldukça iyi bir avantajdır. Bu vade süresi aynı zamanda faiz oranını da yükseltecektir.

Eğer vade süresini uzatmak istemiyorsanız bankaya bildirmeniz gerekecektir. Aksi halde vade kendiliğinden güncel faiz oranı üzerinden yenilenecektir. Ayrıca banka, 100.000 TL’ye kadar olan miktarı yasal düzenlemelere uygun olarak sigorta etmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git