GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,79
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Yıkılan evlerin yerine projeler yapılıyor

Yıkılan evlerin yerine projeler yapılıyor

Terör olayları nedeni ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde ki evlerin pek çoğu kullanılmaz hale geldi. Sokağa çıkma yasaklarının haftalarca sürdüğü Cizre, Sur ve Yüksekova gibi bölgelerde ki evler neredeyse kullanılmaz hale geldi ve merkezler harabeye döndü. Buralara gönderilen uzmanlar evlerin değerlerini ölçerek az hasarlı evlerin tamiri için ev sahiplerine verilecek olan ücreti belirledi. Bu ücretlerin tamamı devlet tarafından karşılanacak. Evleri kullanılmaz hale gelenler için ise müjdeli haber verildi.

Bilindiği gibi hükümet TOKİ ile anlaşmasını yaptı. Bölge harabeden kurtulacak ve harika projelerin olduğu yaşam merkezi haline gelecek. Yıkılan evlerin ücretleri hesaplanacak ve ev sahibine ona göre ev verilecek. Evin bütçesi TOKİ’de ki evin bütçesi ile uyuşmayan ev sahipleri ise arada ki farkı ödemek zorunda olacak.

Sur için müjdeli haber

TOKİ ilk çalışmaya Sur için başlayacak. Eylül ayı içerisinde temel atma törenin yapılması beklenmekte olup inşaatın oldukça hızlı yapılması tahmin ediliyor. Toplam bin tane konu yapılacak olan Sur neredeyse baştan yaşam merkezi haline getirilecek. Yıl sonuna kadar yapılması beklenen bin konutun ev sahiplerine dağıtılacağı müjdesi verildi.

Ayrıca Sur içerisinde bulunan ve UNESCO tarafından tarihi miraslar listesinde olan bölgelerin bakımı yapılacak ve buraların tarihi güzelliğinin korunması sağlanacak. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri neredeyse baştan yaratılmış olunacak. Bakalım TOKİ nasıl bir çalışma yolu izleyecek.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ