BİREYSEL İHTİYAÇ KREDİSİ

Yurt Dışında Yaşayan Türkler Türkiye’deki Bankalardan Kredi Alma HakkıYurt dışında yaşayan Türkler Türkiye’deki bankalardan kredi alabilir m konusu merak konusu olmuştur. Yurt dışında yaşayan gurbetçilerin Türkiye’de kredi alma prosedürleri ve şartları normal vatandaşların şartlarından çok farklı değildir. Son zamanlarda banklar yurt dışında çalışan vatandaşların kredi ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına çok ciddi çalışmalara imza atmıştır. Emekçi gurbetçilerin emeklerine sahip çıkma adına yapılan bu bankacılık girişimleri gurbetçileri de memnun etmektedir.

Gurbetçilerden Kredi Başvurusu İçin İstenen Şartlar

Yurt dışında yaşayan Türklerin bankalardan kredi alabilmesi için yurt içinde bir kefil ve bir adres beyan etmesi gerekir. Bunun haricinde normal şartlara tabii belgeler istenmektedir: Türkiye Cumhuriyeti nüfuz cüzdanı, adres ve iletişim belgeleri, başvuru belgesinin imzalı nüshası, İpotek olarak verilecek taşınmazlar, pasaport belgesi, vergi kimlik numarası, gelir belgesi, fatura belgesi gibi belgeler istenmektedir. Kredi başvurusu yapan şahsın ve kefilinin gelir beyanı yapması, banklara borçlarına sadık olması ve banka kredi notunun iyi olması, olumlu cevap alınması adına oldukça önemlidir.

‘’Bankalardan kredi alırken Türkiye’de olma zorunluluğu var mı?’’ sorusu ise en çok merak edilen sorulardan biridir. Birçok banka, vekaletname ile tayin edilen vekiller aracılığıyla işlem yapılabilmektedir. Ancak bu süreci daha kolay kılan durumlar da söz konusudur. Kredi talep ettiğiniz bankada hesabınız varsa, borç ödeme ve kredi siciliniz iyiyse fazla sorun yaşmazsınız.

Gurbetçilere Sunulan Krediler ve Kredi Türleri

Yurt dışı vatandaşlarımızın en çok tercih ettiği kredi türü konut kredisi olup çoğunlukla konut alımını Türkiye’de gerçekleştirmektedirler. Bu kredi Gurbetçi Mortgage adıyla gurbetçilere sunulmaktadır. Bunun dışında eğitim, tatil, sağlık, düğün, taşıt kredileri de en çok başvurulan ihtiyaç kredileridir.

Gurbetçileri kredi alırken döviz veya TL cinsinden alabilmektedir. Ancak bu imkanı tüm bankalar sunmamaktadır. Bazı bankalar sadece TL cinsi ile kredi imkanı sunmaktadır.

Bankalar, 500 Bin TL’ye kadar nakit ve 240 aya varan taksit seçeneği ile gurbetçilere kredi imkanı sunmaktadır.

Gurbetçilere Kredi Veren Bankalar ve Başvuru Süreci

Türkiye Finans, Ziraat Bankası, Akbank, İş Bankası ve Denizbank, ING Bank ve Garanti Bankası gurbetçilere yönelik etkin hizmet ve kredi sunan bankaların başında gelmektedir.

Bu bankalardan bazıları yurtdışında açtıkları şubelerde hizmet sunarken, şube olmayan yerlerde veya şubesi olmayan bankalar internet bankacılığı, SMS ve cep bankacılık üzerinden veya bizzat Türkiye’de şubeden başvurabilirler.

Garanti Bankası Gurbetçi Mortgage Kredisi

Gurbetçilerin Türkiye’de alacakları konutlar için garanti bankası tarafından kredi sunulmaktadır. Bu kredinizi sadece TL cinsinden verilmektedir. Ekspertiz değerinin %65’i kadar kredi ve 240 aya kadar taksit seçeneği sunmaktadır. Konut ekspertiz, alınacak olan konutun piyasa değerinin tespit edildiği rapordur. Faiz ve ödeme planını dilediğiniz gibi tercih etme imkanı sunmaktadır. Sabit veya değişken faiz seçeneklerinden birini belirleyebiliyorsunuz. Çoğunlukla sabit faiz tercih edilir. Bu sayede tüm kredi maliyeti belirlenmekte ve ödenecek taksitler sabitlenmiş olacaktır. Sürpriz yaşamamak adına tercih sabit faiz seçeneğidir. İpotek olarak satın alınan ev beyanı yeterlidir. Kefil şartı yeterli sicil bilgisi olmayanlar içindir. Genellikle kefil aranmamaktadır. Dikkat edilmesi gereken önemli bir husus, erken ödeme durumunda, erken ödeme tazminatı alınmaktadır. Müşterek borçlu ( eş gibi ) varsa, ona ait belgeler de ayrıca istenmektedir.

  • Başvuru için gerekli belgeler
  • Vergi numarası
  • Pasaport veya Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdan örneği
  • Satın alınacak konuta ait tapu belgesi
  • Bulunduğu ülkeden kredi notu kaydı
  • Yurtdışı ikametine ait fatura örneği
  • Gelir belgesi
  • 3 aylık banka hesap veya kredi kartı ekstresi
  • Kefile ait belgeler
  • Varsa müşterek borçlulara ait belgeler

Türkiye finans Bankası Gurbetçi Mortgage Kredisi

Yurt dışında emekçi olan ancak Türkiye’de konut sahibi olmak isteyen gurbetçilerin önemli bir adresi de Türkiye Finans Bankası’dır. Türkiye Finans Bankası 500.000 TL ye kadar nakit ve120 aya varan taksit seçeneği sunmaktadır.

Başvuru için Gerekli Belgeler​​

Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport,

Gelir belgesi, üç aylık kredi kartı ekstresi, yaşadığı ülkeye ve adına düzenlenmiş fatura,

Ticaretle uğraşanlar için ticari sicil, ticari bilanço, gelir belgesi, ticari ruhsat gibi belgeler,

Kredi talebi yapılan konuta ait tapu belgesi veya başvuru belgesi

Müşteriye ait gelir belgelerinin yeminli (yasal kurallara göre) tercüman aracılığıyla tercüme edilmiş hali istenmektedir. İstenen bu belgeler duruma göre farklılaşabilir.

Durum değerlendirmesine göre kefil ve kefile ait belgeler de istenebilmektedir.

Ziraat Bankası Gurbetçi Mortgage Kredisi

Ziraat bankası, gurbetçi müşteriler için yurt içi ve yurt dışı imkanlar sunmak adına oldukça çaba sarf etmektedir. Ziraat Bankası, konut veya işyeri Türkiye’de almak şartıyla kredi vermektedir. Ekspertiz raporundaki değerin %50’lik kısmını 120 aya varan taksitli kredi olarak sunmaktadır. Kredi talebi yapılan konut ipotek edilir. Gerekli görülürse ek teminat da talep edilmektedir. Kredi sadece TL cinsinden sunulmaktadır. Talep ettiği belgeler diğer bankalar ile hemen hemen aynıdır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close