KONUT EV FİNANSMANI

Yüzde Yüzüne Kredi Veren Bankalar (Konut ve Mortgage)Aslında hiçbir banka mortgage kredilerinde, alınacak olan evin yüzde yüzünü kredi vermemektedir. Mevzuatta  “Azami kredi tutarı, evin toplam ekspertiz değerinin %75’ine kadardır.” denilmektedir. Bu sebeple, almak istediğiniz ev için ekspertiz yaptırmanız durumunda, ekspertiz değerinin yüzde 75 ini (%75) kredi alabilirsiniz. Evin yüzde yüzüne kredi alabilmek için 2 farklı metot vardır. Bunlar ekspertiz değerinin yüksek gösterilmesi ve başka bir taşınmazı teminat (ipotek) göstererek evin yüzde yüzünü kredi veren bankalar bulabilirsiniz. Şimdi bu metotları inceleyelim

Ekspertiz değerini yüksek gösterme yöntemi

Örneğin ev almak isteyen bir vatandaşın, almak istediği evin değerinin 100.000 TL. olduğunu varsayalım. Bu kişi evin yüzde yüzünü kredi kullanarak almak istiyor ise, ihtiyacı olan tutar 10o.000 TL. dır. Bu kapsamda mevzuat gereğince kredi veren bankalar değeri 100.000 TL. olan bir konut için en fazla 75.000 TL. kredi verebilir. Banka tarafından müşteriye 100.000 TL. konut kredisi verilebilmesi için evin değerinin 100.000 TL. den yüksek olması gereklidir. Bu kapsamda ekspertiz tarafından evin değerinin 140.000 TL. gösterilmesi durumunda, ev kredisi veren banka tarafından, 140.000 TL. tutarındaki evin, % 75 i kadar kredi verilebilecek, bu şekilde müşteri ihtiyacı olan parayı temin ettiğinden dolayı evin yüzde yüzünü kredi ile alabilecektir.

Evin tamamına kredi ile almak mümkün mü?

Müteahhitler, ev yapıp satanlar, az vergi ödemek için yaptıkları evin, rayiç bedellerini düşük gösterirler. Örnek vermek gerekirse, bağcılar ilçesi belediyesi sınırları içerisinde yapılan tüm evlerin en düşük rayiç bedelinin 100.000 Tl. olduğunu düşünün. Ev yapıp satan müteahhitlerin büyük bölümü, ev için daha az vergi ödemek için, evlerinin değerini minimum rayiç bedeli üzerinden göstermektedirler.

Bu şekilde daha az vergi ödemektedirler. Ancak ev satış aşamasında geldiğinde, evin yüzde yüzünü kredi veren bankalar ile anlaşarak almak isteyen kullanıcılar için, problem oluşmaktadır. Şöyle ki evine minimum rayiç bedeli üzerinden 100.000 Tl. değer biçen ev sahibi, evini 150.000 Tl. fiyata satmak istediğinde, yüzde yüzünü kredi ile almak isteyenler için daha yüksek meblağlarda kredi ihtiyacı doğacaktır.

Bu kredinin tespiti için eve gelen eksper servisi, eve 100.000 TL. den daha fazla değer biçmesi durumunda, ev sahibi eksik gösterdiği miktarlar için fatura kesmek ve vergi ödemek zorunda kalacaktır. Bu sebeple, geriye kalan miktarlar için müteahhitler ve ev sahipleri, yüzde yüzünü kredi ile almak isteyen müşterilere farklı fiyat söylemektedirler. Devletin alacağı vergiyi ev almak isteyenlere yüklemeye çalışmaktadırlar.

Başka bir taşınmazı teminat (ipotek) göstererek evin tamamına kredi almak

Almak istediğiniz evin yüzde yüzünü kredi kullanarak almak istiyor iseniz, sizin için diğer bir yöntem, başka bir evi teminat göstererek, her iki ev üzerinden kredi kullanmaktadır. Burada ekspertiz tarafından biçilen değer üzerinden, her iki evin yüzde yetmiş beşi kadar (%75) kredi kullanmanız mümkündür. Dolayısı ile diğer evin değerinin yüzde yetmiş beşi %75’i de kullanacağınız kredi tutarına ilave olacağından, almak istediğiniz evin yüzde yüzünü kredi kullanarak satın alabilirsiniz.

İnternet sitemizden ev, konut, mortgage, kredisi veren bankalara ulaşarak kredi başvurusunda bulunabilir, ev kredileri inceleyebilir, uygun faiz oranlarında ev kredisi kullanabilirsiniz. Yukarıda ki yöntemlerin herhangi birini kullanarak sizde kiracılıktan kurtulabilir, evin %100’üne kredi veren bankalar ile anlaşarak ev sahibi olabilirsiniz.8 Comments

  1. Çok acil 15 bin TL ye ihtiyaç var şirket var çiftlik hipotek edebiliriz hisselerini

  2. Kirada oturuyorum ev almak istiyorum pesinatim yok evin tamamina kredi alabilirmiyiz yanitlarsaniz sevinirim bos bosuna kira odemiyeyim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close