GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,79
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Zabıtalara ceza yetkisi isteniyor

Zabıtalara ceza yetkisi isteniyor

Türkiye yıllardır terör örgütleri ile mücadele ettiği kadar aynı zamanda trafik terörü ile de sürekli adı geçen bir ülke olarak bilinmektedir. Hatalı sollamalar, yanlış yere park etmeler ve azami sürati geçme gibi yapılan yanlışlıklar nedeni ile gün içerisinde pek çok trafik kazası meydana gelebilmektedir. Trafik polisleri bu tür hatalar yapan araçlara ceza keserek trafiğin daha iyi akmasını amaçlamaktadır. Mecliste yapılacak olan görüşmeler ile ceza kesme konusunda zabıtalara yetki verilmesi isteniyor.

Ceza kesme yetkisi belediyelere verilsin

Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılan görüşmelerde araçlara ceza kesme yetkisini belediyelere verilmesi istenmektedir. Buna göre büyükşehir belediyeleri ve il belediyeleri ceza yazma yetkisine sahip olacak. Tabi Milletvekilleri yapacağı oylama sürecinde nasıl bir karar vereceği bilinmiyor ancak onaylanması da gündeme gelen maddeler arasında yer almaktadır.

Küçük şehirlerde ki sistemler incelendiğinde zabıtalar dükkanlara ceza kesebildiği gibi araçlarını yanlış yere park edenleri de uyarmaktadır. Uymamaları halinde trafik polislerini çağıracağını vatandaşlara belirtmektedir. Bu gibi durumlarda kargaşanın yaşanmaması ve zabıta ile vatandaş arasında polemiğin oluşmaması için cezaların direkt zabıtalar tarafından kesilmesi isteniyor.

Zabıta ceza kesecek

Trafik cezalarının belediyeler tarafından kesilmesini ön gören madde onaylanırsa Belediyelere bağlı olarak istihdam eden zabıtalar şehir içinde duran araçlara ceza kesebilecek. Ancak trafik polisinin tüm yetkisine sahip olamayacak. İlgili maddeye göre zabıtaya bu görevin verilmesi ile trafik aksatılamayacak ve hareketli trafiklerde zabıtanın görevi trafik polisine aktarılacak.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ