GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,85 / Satış: 3,86
€ EURO → Alış: 4,54 / Satış: 4,55

Zeytinyağı Fiyatları düşmeye başladı

Zeytinyağı Fiyatları düşmeye başladı

Ülkemizde zeytin üreticilerinin sayısı devletin verdiği teşvikler ile her geçen sene artmaya başladı. Buna göre üreitlen zeytinlerin bir kısmı iç pazarda satılıyor, bir kızmı dış pazara gönderiliyor ve bir kısmı ise zeytinyağı olarak üretilmesi için fabrikalara pazarlanıyor. Fakat hasat dönemlerinde pazar fiyatlarının tavan seviyeye ulaşması üreticileri memnun etmeyen konular arasında yer almaktadır.

Zeytin hasatını toplayıp hallere ya da alıcı yerlere satmak isteyen tarımcılar hüsrana uğradığı öğrenildi. Buna göre devletin verdiği teşvikler ile şu anda Türkiye genelinde 170 milyona yakın zeytin ağacının olduğu belirtilirken bu ağaçlardan beklenildiği kadar verim alınamadığı açıklandı. Bunun temel sebebinin pazarda ki fiyatların aşırı yükselmesi ile satışların yapılamadığı ve tarımcıların hüsrana uğramamak için zeytin yetiştiriciği yapmadığı düşünülmektedir.

Hasat dönemlerinde fiyatlar uçuyor

Konu hakkında açıklama yapan Başkan Davut Er hasat dönemlerinde fiyatların anlayamadıkları şekilde tavan olduğunu ve bu yüzden yurt dışına ürün gönderemediklerini belirtti. Buna göre hasat döneminde Türkiye pazarında zeytinyağının litre fiyatının 14 lira olduğu fakat Avrupa ülkelerinde litre fiyatının 6 ila 10 lira arasında değiştiği öğrenildi.

Durum böyle olduğu için ürünler yurt dışına gönderilemiyor. Fakat uzun süredir zeytinyağı fiyatlarının tekrar gerilemeye başladığını belirterek gelecek sene içerisinde yurt içi ve yurt dışı pazarında satışların daha da artacağıın tahmin edildiği belirtildi. Şu an için bu düşünce tahminden ibaret bakalım gelecek sene durum nasıl olacak.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ