GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,50 / Satış: 3,51
€ EURO → Alış: 3,91 / Satış: 3,92

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Devlet destekli Hayvancılık kredisi nasıl alınır? 2017 yılında teşvik ve destekler ile hibe krediler Ziraat Bankası koyun, inek, tavuk çiftliği büyükbaş ve küçükbaş kredileri haberimizde yer almaktadır. Hayvancılık kredisi nasıl alınır sorusunu sizler için yanıtladık.

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

2017 yılında Devlet destekli hayvancılık kredisi nasıl alınır? diye soruyor iseniz, artık köye dönüş yapıp, büyükbaş hayvancılık yapmayı düşünenlerden olmalısınız. Ya da bir çiftlik kurup küçükbaş hayvancılık ile uğraşıp, koyun, keçi alıp süt, peynir gibi gıdalardan para kazanmayı, kurbanlık hayvan yetiştirip, kurban bayramında satmayı düşünüyor olabilirsiniz.  10 koyun, 2 inekle tarım çiftliği kurulmaz. Bunu baştan belirtelim.

Hayvan kredisi veren kurumlar ve kosgeb

Hayvancılık kredisi almak istiyorum diyenlerin bir çoğu KOSGEB’ in kapısını çalıyor ve ben hayvan alacğaım para verin diyor. Sizlere üzülerek söylüyorum ki, kosgeb canlı hayvan alımı için maalesef kredi vermiyor. Kosgeb sadece hayvancılık yapmak isteyenler için, tesis, çiftlik kurulumu, ürünlerin paketlenmesi veya hazırlanması, süt sağma makinesi gibi modern hayvancılık aletleri için hayvancılık kredisi vermektedir. Kosgeb 50.000 TL. hibe kredi ve 100.000 TL. sıfır faizli devlet destekli teşvik kredisi vermektedir ancak daha önce de söylediğimiz gibi bu kredi hayvan alımı için kullanılamaz.

Hayvancılık kredisi veren bankalar

Bilindiği üzere ülkemizde 3 devlet bankası var. Bu bankalar Vakıfbank, Halkbankası ve Ziraat Bankasıdır. Bu bankalar Halkbank esnafa, Vakıfbank memura, Ziraat bankası tarıma ve çiftçiye kredi veriyor. Hayvancılık yapmak için geri ödemesiz hibe kredileri unutun. En azından 2016 eylül ayı için durum böyle. 2017 yılında bir 30 bin hibe verileceği söyleniyor.

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi

Ziraat bankası büyükbaş hayvancılık kredisi 2 madde halinde incelemek istiyorum.

1. Büyükbaş Süt Hayvancılığı Kredisi (Süt parası satarak para kazanmak isteyenlere) (TAVSİYE ETMEM)
2. Büyükbaş Besicilik Kredisi (Besicilik yapmak isteyenlere) (PARA KAZANDIRAN YÖNTEM)

Büyükbaş süt hayvancılığı kredisi

10 inek almak isterseniz Ziraatin kapısını çalabilirsiniz. 3-5 inek için kredi alamazsınız. Bu demek oluyor ki, ziraat bankasından büyükbaş hayvancılık yapmak isteyen çiftçiler gerekli şartları taşımaları koşulu ile inek kredisi alabilirler.

hayvan kredisi nasıl alınır?

hayvan kredisi nasıl alınır?

Besicilik (yetiştirip satmak)

Yine 10 büyükbaş hayvan almak isterseniz veya 3-5 hayvanınız olup da sayıyı 10 yapalım diyorsanız, ziraatten kredi çekebilirsiniz. Büyükbaş hayvancılıkta süt hayvancılığı para kazandırmaz. Asıl para kazandıran besiciliktir. Bu sebeple sütbank, inek bank gibi projeler ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple kredi çekmeden durumu bu doğrultuda değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Küçükbaş koyun ve keçi yetiştiriciliği

Ziraat en düşük koyun yetiştirene 50 koyun, keçi yetiştirene 25 keçi alma şartı koşuyor. Dikkat edilmesi gereken nokta burada bahsedilen kredi küçükbaş hayvanları süt için yetiştirilmesidir.

Ancak ben koyun, keçi besiciliği yapıcam diyorsanız, 100 koyun veya keçi için ziraatten kredi alabilirsiniz.

ZİRAAT HAYVAN KREDİSİ FAİZLERİ YILLIK %0,5 ORANINDADIR.

Süt sığırcılığı kredisi ve şartları

Ziraat Bankası Damızlık Süt Sığırcılığı kredis nasıl alınır diyenler için; Manda veya Holstein Siyah Alaca, Holstein Kırmızı Alaca, Brown Swiss, Simental (Flekvi) ve Jersey ırkı hayvanlarla 10 baş ve üzerinde işletme kurmak ve/veya kurulu işletme kapasitesini 10 baş ve üzerine çıkarmak isteyen üreticilerine Damızlık Süt Sığırcılığı Kredisi vermektedir. Bu kredi aşağıdaki alanlar için verilmektedir.

DÜVE: Ziraatten damızlık düve yetiştirmek için en az 50 baş için hayvan kredi çekmeniz şarttır.

KÜMES HAYVANLARI: Tavuk çiftliği için de, 1.000 adet yumurta tavuğui bin adet ördek kaz vs. hindi için 5.000 adet hayvan kredi kredi alabilirsiniz.

Hayvan kredisi çekmek için gerekli evraklar nelerdir?

Ziraat Bankası ister küçükbaş, ister büyükbaş, ister damızlık, ister süt hayvancılığı kredisi çekmek isteyenler için bütün üreticileri Ziraat Bankası şubelerine bekliyor. İnternet sitesinde yayınlamış olduğu hayvancılık kredisi çekmek için gerekli belgeler; Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi, Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, v.b), Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler, Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu ve Nüfus cüzdanı gerekmektedir.

Sizde hayvancılık kredisi nasıl alınır diye düşünüyor iseniz, büyükbaş veya küçükbaş hayvancılık kredileri kapsamında Ziraat Bankası Şubelerini ziyaret edebilir veya İnternet Üzerinden Kredi Başvurusu yapabilirsiniz. 2017 yılında da verilecek olan teşvik ve destekler için sitemizi takip edebilir, hayvan kredisi çekerek kendi işinizi kurabilirsiniz.

2017 yılında başlatılan bir proje ile genç çiftçilerimize 30 bin lira hayvancılık geri ödemesiz hibesi verilmektedir. Bu projeye başvuran gençlerimiz koyun, inek, sığır, manda, arıcılık, ipek böceği yetiştiriciliği alanlarında 30’ar bin lira hibe ile hayvancılık sektörüne giriş yapabilmektedirler.ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Burhan Karakuş dedi ki:

  Türkiyede et hayvancılığı için öncelikli kendi vatandaşına imkan sunulmalı tam tersine birileri parasına para katması için inadına bütün imkan ital ete sunuluyor işin içinde siyasi oyunlar olduğu için türkiyede hayvancılık için büyük yatrım yapmak çok büyük risktir allah kimsenin emeğini boşa götürmesin herzaman yerli üretim ülkeye ve vatandaşına fayda getirir

 2. Muhammer dedi ki:

  Bence yeterli değil tv lerde sürekli çkıyor et fuyatlari soyle boyle. Hop devletten haber geliyor diyor ithal et getircez yurt disina kazandiracaginiza tesvik edici imkanlarj dahada yukseltseniz ve gercekten hakkiyla yapmak isteyene verseniz ulke daha cok uretip daha cook buyuyecektir bence

 3. Osman dedi ki:

  15000 TL lazım

 4. Mehmet kural dedi ki:

  Bende hayvancılık yapmak istiyorom ipotek vereceyim bişey yok nasıl olacak

 5. abdullah dedi ki:

  Dediğiniz gibi gerçekten fakire verseler bize sıra gelmez zaten en önce zengin yer yiyeceğini. Bakıyorlar Devlet hibe veriyor karşılıksız hangisi Zengin almayacak para Üstüne para katmayacak bizden önce onlar alır Bu yüzden her zaman zengin kazanır

 6. Ergin dedi ki:

  Ben 50 Büyükbaş hayvan kredisi kullanmak istiyorum kendime ait Ahırın var bu yeterlimi yoksa kredi karşılığı herhangi bir Tapu vesaire bişey istiyorlardı.?

 7. Semra dedi ki:

  Ben inek almak istiyorum

 8. Mehmet dedi ki:

  Ben koyun almak istiyorum nasil alabilirim mandaram var 150 adet

 9. Koyun Keçi Parası dedi ki:

  Bizde baş vurduk genç koyun istiyorlar 500tl para kota koyuyorlar küçükbaş için ve karşılığında sizden yer vs teminat için minimum 50 yerli genç koyun iyi güzel bu prasetürler diğer prasatürler ne oluyor bu şartı piyasadan toplasın dedikleri hayvanları bakalım varsa alalım, ben öyle böyleyim. bana kucak dolusu sevgiler

YORUM YAZ